Svet-Stranek.cz
zdravíčko všem z 9.A
Mazurská forewer..9.A

Školní řád:zdravíčko všem z 9.A

Školní řád

Školní řád

Jsme rádi, že sis společně se svými rodiči vybral naší školu, ve které chceš získat základní vzdělání. Tím sis také svobodně zvolil dodržování pravidel, podle kterých se budeš ve škole vzdělávat, pracovat a trávit mnoho svého času.

1. Práva a povinnosti žáků a zákonných zástupců, vztahy žáků a zákonných zástupců s pedagogickými pracovníky školy.

a) Tvoje práva :

1. Máš právo na kvalitní vzdělání, musíš ale dodržovat pravidla.


Máš právo na vzdělání podle školního vzdělávacího programu.

V případě,že jsi neporozuměl učivu nebo si potřebuješ učivo doplnit,můžeš si vyžádat pomoc vyučujícího.

Máš právo na rovnoměrné rozvržení písemných prověrek.


2. Respektujeme tvoji osobnost, ale stejně tak respektuj i ty své spolužáky a učitele. Nevadí, když jsi jiné národnosti,rasy nebo barvy pleti.

Respektujeme tvoji osobnost a budeme ti pomáhat rozvíjet tvé nadání, rozumové a fyzické schopnosti.

Respektujeme tvůj soukromý život a život tvoji rodiny.Máš právo na svobodu výběru kamarádů.

Chceme, aby mezi tebou , ostatními spolužáky a učiteli byli partnerské vztahy založené na respektu a úctě, spravedlnosti a důvěře.

Máš právo na rovné zacházení a přístup ke vzdělání bez ohledu na to, jaké jsi rasy nebo národnosti, jakou máš barvu pleti a jakým mluvíš jazykem.

3. Máš právo na odpočinek a volný čas.



Máš právo na svobodnou účast na akcích školy, můžeš se rozhodnout pro práci v některém zájmovém kroužku školy. Můžeš svůj volný čas trávit na hřišti školy, využívat školní knihovny, čítárny nebo počítačové učebny.

4. Máš právo na informace.

Máš právo na informace, které potřebuješ ke svému vzdělávání. Máš také právo na informace o průběhu a výsledcích svého vzdělávání.Máš právo na poradenskou činnost.

Využívej školní knihovny, počítačové učebny a ostatního vybavení školy, ptej se svých učitelů.

5. Máš právo vyjádřit vlastní názor ve všech věcech, které se tě týkají.

Máš právo se vyjadřovat ke všem rozhodnutím týkajících se podstatných záležitostí tvého vzdělávání. Tvému vyjádření musí být věnována pozornost odpovídající tvému věku a stupni vývoje.

Svůj názor můžeš sdělit třídnímu učiteli, ostatním vyučujícím,výchovné poradkyni,školnímu metodikovi prevence,zástupkyni ředitele a řediteli školy. Vyjadřuj se vždy slušně a můžeš potom očekávat, že tvým názorům bude věnována patřičná pozornost.

6. Chráníme tě – pomoz nám chránit ostatní

Chráníme tě před vlivy a informacemi, které by ohrožovaly tvoji rozumovou a mravní výchovu a nehodně ovlivňovaly tvoji morálku.

Chráníme tě před fyzickým nebo psychickým násilím,nedbalým zacházením a před sociálně patologickými jevy – před šikanou,drogami apod. Pokud ses ocitl v nesnázích nebo máš nějaké problémy, pomůžeme ti – musíš nám ale o tom povědět.

Do školy nesmíš přinášet, nabízet ani užívat návykové látky (drogy,cigarety,alkohol). Platí to pro celý areál školy a mimo něj na školních akcích.

7. Máš právo na zvláštní péči

V případech tvého onemocnění, zdravotního postižení,specifických poruch učení, při tvých mimořádných schopnostech a talentu nebo pokud jsi cizincem a neumíš dobře česky.

8. Neboj se vyřídit si svoje osobní záležitosti

Výchovného poradce, školního preventistu,svého třídního učitele nebo vedení školy můžeš v neodkladné záležitosti navštívit kdykoliv, pokud není zaměstnanec pracovně zaneprázdněn.

K potvrzování různých listin je v kanceláři školy a školní jídelny určena velká přestávka – tj. od 10,35 hod.

9. Pomoz nám řešit problémy a uspokojit potřeby žáků naší školy

Máš právo být volen do samosprávných orgánů žáků, pracovat v nich a jejich prostřednictvím se obracet na ředitele školy, který je povinen se stanovisky, podněty a vyjádřením těchto orgánů zabývat.

Ve škole pracuje Školní parlament (od 1.9.2005), který spolupracuje s vedením školy a radou školy (od 1.1.2006) a je koordinován styčným pracovníkem školy. Tento parlament zastupuje žáky naší školy a pomáhá nám hledat nejvhodnější řešení jejich problémů a uspokojování potřeb našich žáků.

Školní parlament se skládá z těchto orgánů: třídní sněm, školní sněm a žákovská rada. Třídní sněm je tvořen všemi žáky příslušné třídy. Školní sněm je tvořen zástupci (mluvčími) všech tříd, a to od 4. do 9. roč. Školní sněm si zvolí styčného pracovníka z řad pedagogických pracovníků, tj. pracovníka, se kterým bude sněm ve školním roce spolupracovat. Mluvčí tříd ze svého středu zvolí 7 členů žákovské rady. V každé třídě si žáci zvolí třídní samosprávu, která plní určené služby.

Na začátku školního roku – volebního období školní parlament schvaluje Žákovskou ústavu.

b) Tvoje povinnosti

1. Choď do školy včas a řádně se v ní vzdělávej.Vzdělávání má svá pravidla.

Vyučování má svoje pravidla, které musíme dodržovat. Vyučování ve škole může probíhat také v projektech, blocích apod. Jeho začátek určuje zvonění.Učitel má právo změnit začátek i délku vyučovací jednotky, musí ale dbát na hygienické potřeby žáků a jejich právo na odpočinek.

Po zazvonění buď vždy na svém místě a připrav si vždy včas všechny věci potřebné k vyučování. Pokud jsi něco zapomněl, nemohl ses připravit z vážných důvodů na vyučování nebo jsi nebyl přítomen v minulé hodině – nezapomeň se na začátku vyučovací hodiny omluvit.

Při vyučování dávej pozor,chovej se klidně a aktivně se zapojuj do práce.Zapisuj si všechny zadané úkoly. Udržuj své pracovní místo v pořádku a čistotě. Po skončení vyučování máš povinnost se svými spolužáky uklidit místnost, ve které jste se učili.

Pokud se vyučující nedostaví do 5 minut po zahájení hodiny do třídy, oznámí to služba v kanceláři ředitele nebo jeho zástupce, případně v kanceláři hospodářky školy.

2. Opatruj svoje dokumenty

Tvoje žákovská knížka je dokladem o tom, jak ve škole pracuješ a jak se chováš.Udržuji ji v pořádku, nos ji pravidelně do školy a na vyzvání ji předlož vyučujícímu nebo jinému učiteli.

Ztrátu ŽK oznam svému TU a zajisti si v kanceláři školy za poplatek vystavení duplikátu a doplnění klasifikace od všech vyučujících.

Opatruj svoji kartu do školní jídelny, která ti umožňuje objednávání a stravování ve ŠJ. Ztrátu této karty okamžitě ohlas v kanceláří ŠJ a zajisti si tam za poplatek vystavení duplikátu karty ŠJ.

Opatruj rovněž svoji průkazku do školní knihovny.

3. Dodržuj řády, předpisy a pokyny školy – je to v tvém zájmu.

Seznam se s školním řádem a vnitřním řádem školy a dodržuj je. Dodržuj také všechny předpisy a pokyny školy k ochraně zdraví a bezpečnosti, s nimiž jsi byl seznámen.

4. Plň pokyny pracovníků školy – je to v tvém zájmu.

Plň pokyny pedagogických pracovníků a dalších zaměstnanců školy, které musí být v souladu s právními předpisy a školním řádem.

5. Pamatuj na pravidla slušného chování – ve škole i mimo školu

· Chovej se tak, abys dělal čest své škole a nepoškozoval pověst své rodiny. Všichni - dospělí i děti usilujeme o dodržování pravidel slušného chování:

· Když někam vstoupíš: pozdrav-oslov-popros nebo požádej-poděkuj-rozluč se.

· Respektuj názor druhého a proto nikomu neskákej do řeči.

· Mluv pravdu a nikoho nepomlouvej.

· Nikomu neubližuj,pomáhej slabším.

· Nebuď sobecký, mysli na ostatní, pomáhej ostatním.

· Překonávej překážky a nevzdávej se při neúspěchu.

· Rozděl se s ostatními se svým trápením i radostí.

6. Chovej se slušně k cizincům, k lidem jiné rasy a barvy pleti

· Chovej se slušně ke spolužákům jiné rasy,barvy pleti ,pomáhej jim.

· Nenadřazuj se nad spolužáky jiných národností a neposmívej se jim, když neumí dobře česky.

· Odmítej diskriminaci a rasismus.

· Pomáhej spolužákům, kteří jsou zdravotně postižení.

7. Dodržuj tento školní řád

Pokud budeš dodržovat tento školní řád, naše škole bude na tebe pyšná a svým rodičům budeš dělat radost.

Pokud budeš závažné porušovat tento školní řadu, bude to důvodem pro kázeňské opatření. Pokud se toto opatření bude míjet účinkem, svoláme výchovnou komisi, které se zúčastní i tvoji rodiče. Při záškoláctví a závažných tvých přestupcích (šikana,ublížení na zdraví,krádeže, ničení majetku, drogy) zahájíme jednání s institucemi, ke kterým máme oznamovací povinnost (např.policie, sociální odbor – oddělení sociálně právní ochrany dětí, lékař).
c) Práva a povinnosti zákonných zástupců – r
odičů ke škole

1. Práva

Zákonní zástupci žáků mají právo :

· Na informace o průběhu a výsledcích výchovy a vzdělávání svého dítěte.

· Volit a být volení do školské rady.

· Vyjadřovat se ke všem rozhodnutím týkajících se podstatných záležitostí jejich dětí.Jejich vyjádřením musí být věnována pozornost.

· Na informace a poradenskou pomoc školy pro jejich děti v záležitostech týkajících se vzdělávání podle školního vzdělávacího programu.

· Požádat o uvolnění z výuky podle pravidel tohoto školního řádu.

2. Povinnosti

Zákonní zástupci žáků mají povinnost:
Zajistit, aby žák řádně docházel do školy.
Na vyzvání ředitele školy se osobně zúčastnit projednání závažných otázek týkajících se vzdělávání žáka.
Spolupracovat s třídním učitelem, výchovným poradcem, školním preventistou případně s jinými zaměstnanci školy, kteří je chtějí informovat o výsledcích výchovy a vzdělávání jejich dětí.
Informovat školu o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtíží žáka nebo jiných závažných skutečnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání jejich dětí.
Dokládat důvody nepřítomnosti žáka ve vyučování nejpozději do 3 kalendářních dnů od počátku nepřítomnosti žáka v souladu s podmínkami stanovenými školním řádem.
Oznamovat škole údaje nezbytné pro školní matriku a další údaje, jsou podstatné pro průběh vzdělávání nebo bezpečnost žáka, a změny v těchto údajích (§ 28 odst. 2 a 3 školského zákona).



d) Vztahy žáků a zákonných zástupců s pedagogickými pracovníky školy.



1. Vztahy


Pedagogičtí pracovníci školy vydávají žákům a zákonným zástupcům žáků pouze takové pokyny, které bezprostředně souvisí s plněním školního vzdělávacího programu, školního řádu a dalších nezbytných organizačních opatření.
Všichni zaměstnanci školy budou žáky chránit před všemi formami špatného zacházení, sexuálním násilím, využíváním. Budou dbát, aby nepřicházeli do styku s materiály a informacemi pro ně nevhodnými. Nebudou se vměšovat do jejich soukromí a jejich korespondence. Budou žáky chránit před nezákonnými útoky na jejich pověst. Zjistí-li, že dítě je týráno, krutě trestáno nebo je s ním jinak špatně zacházeno, spojí se se všemi orgány na pomoc dítěti. Speciální pozornost budeme věnovat ochraně před návykovými látkami.
Informace, které zákonný zástupce žáka poskytne do školní matriky nebo jiné důležité informace o žákovi (zdravotní způsobilost,…) jsou důvěrné a všichni pedagogičtí pracovníci se řídí se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.
Informace, které zákonný zástupce žáka poskytne do školní matriky nebo jiné důležité informace o žákovi (zdravotní způsobilost,…) jsou důvěrné a všichni pedagogičtí pracovníci se řídí se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.
Vyzve-li ředitel školy nebo jiný pedagogický pracovník zákonného zástupce k osobnímu projednání závažných otázek týkajících se vzdělávání žáka, konzultuje termín schůzky se zákonným zástupcem žáka.
Žák zdraví v budově a na školních akcích pracovníky školy srozumitelným pozdravem. Pracovník školy žákovi na pozdrav odpoví.
Všichni pedagogičtí pracovníci se povinně zúčastňují třídních schůzek a konzultačních dnů, na kterých informují zákonné zástupce žáků o výsledcích výchovy a vzdělávání. V případě omluvené nepřítomnosti pedagogického pracovníka zajistí, aby zákonní zástupci byli informováni jiným způsobem.



2. Provoz a vnitřní režim školy



a) Docházka do školy



1. Choď do školy včas a dej o sobě vědět – omlouvání a uvolňování žáků.



Chodíš do školy pravidelně a včas podle rozvrhu hodin. Účast na vyučování nepovinných předmětů je pro tebe povinná.

Tvoji nepřítomnost ve škole je třeba omlouvat vždy písemně, prostřednictvím omluvného listu v žákovské knížce /notýsku.

Při absenci žáka je nutno neprodleně do 3 kalendářních informovat třídního učitele osobně, písemně nebo telefonicky a sdělit mu příčinu absence žáka.

Lékařské vyšetření není důvodem k celodenní absenci žáka. V případě, že žák není nemocen, dostaví se po vyšetření do školy a zapojí se do výuky.

Po opětovném nástupu do školy neprodleně předložíš omluvenku třídnímu učiteli. Omluvenku je potřeba přinést nejpozději do 3 dnů po skončení absence.

Pokud odcházíš ze školy v průběhu vyučování, oznámíš tuto skutečnost třídnímu učiteli, případně vyučujícímu další hodiny. Zákonní zástupci si žáka vyzvedávají ve škole nebo předloží písemnou žádost o uvolnění.

Třídní učitel může ve výjimečných případech a po projednání s ředitelem školy požadovat omlouvání každé nepřítomnosti žáka lékařem.

Předem známou nepřítomnost žáka je třeba omluvit před jejím započetím. Na základě žádosti rodičů může v odůvodněných případech uvolnit žáka z vyučování:
1 vyučovací hodina – vyučující příslušného předmětu,
2 dny – třídní učitel,
více jak 2 dny – ředitel školy na základě písemné žádosti rodičů.



2. Uvolňování z vyučování některého předmětu.



Ředitel školy může ze zdravotních nebo jiných závažných důvodů uvolnit žáka na žádost jeho zákonného zástupce zcela nebo zčásti z vyučování některého předmětu; zároveň určí náhradní způsob vzdělávání žáka v době vyučování tohoto předmětu. V předmětu tělesná výchova ředitel školy uvolní žáka z vyučování na písemné doporučení registrujícího praktického lékaře pro děti a dorost nebo odborného lékaře. Na první nebo poslední vyučovací hodinu může být žák uvolněn s souhlasem zákonného zástupce bez náhrady.



3. Když se více než 2 měsíce nemůžeš vyučování zúčastnit.



Žákovi, který se nemůže pro svůj zdravotní stav po dobu delší než dva měsíce účastnit vyučování, stanoví ředitel školy takový způsob vzdělávání, který odpovídá možnostem žáka, nebo mu může povolit vzdělávání podle individuálního vzdělávacího plánu. Zákonný zástupce žáka je povinen vytvořit pro stanovené vzdělávání podmínky.






b) Školní budova



Škola má svůj řád, který musíš dodržovat (Vnitřní režim školy).



1. Když přijdeš do školy.



Do školní družiny přicházíš od 6,30 hod do 7,00 hodin, z večerní družiny odcházíš po 15,30 hod. do 17,00 hod.

Do školy chodíš pravidelně a včas podle rozvrhu hodin.Vstupuj určeným předním vchodem,který je otevřen od 7,40 hod.Žáci,kterým začíná vyučování Nultou hodinou,vstupují do školy v 6,55 hodin se svým vyučujícím,na kterého čekají před budou školy.

Na svém místě ve třídě buď nejpozději 5 minut před zahájením vyučování.Nesmíš použít vchod pro studenty soukromé školy.

Škola se uzavírá v 8,00 hod. a je během dopoledního vyučování uzamčena. Příchod do školy je v této době možný hlavním vchodem přes vrátnici školy – zvonky.

Oděv a obuv odkládáš v šatně, kterou uzamyká 5 minut před zahájením vyučování šatnář tvé třídy.

Během vyučování vypni mobilní telefon.

Do jiných tříd přecházej nejdříve 5 minut před začátkem vyučovací hodiny.Vstupuj do tělocvičny jen s učitelem,v případě zájmových kroužků vstupuj do školní budovy nebo místnosti se svým vedoucím.Na učitele Tv čekej v šatně,na vedoucího zájmového kroužku před budou školy nebo před učebnou.Nezapomeň se vždy přezout.



2. Když se vrátíš z hřiště a jak je to o přestávkách.



Po návratu ze školního hřiště se přezuj do přezůvek ve vstupní chodbě před šatnami v sektoru tělocvičen.Nesmíš v zablácené obuvi procházet z hřiště školou k šatnám ve vestibulu školy.Používej přezůvky a do tělocvičny sportovní obuv s nebarvící podrážkou.

O přestávkách a v době vyučování nesmíš opustit budovu školy bez souhlasu učitele.Týká se to i školního hřiště nebo pozemku školy,pokud na nich probíhá výuka.

V areálu školy můžeš pobývat v době hlavní přestávky (10,35 – 10,50) pouze za dozoru učitele a pokud vedení školy školním rozhlasem oznámí, že je toto dovoleno.V polední přestávce nesmíš pobývat ve škole bez dozoru učitele.

Žáci svačí ve třídách.Pokud si zakoupíš ke konzumaci výrobky ve školní prodejně nebo v nápojovém automatu,nesmíš školu a její okolí znečišťovat odpadky nebo obaly.

Nemanipuluj s okny a žaluziemi ve třídách a na chodbách bez dovolení učitele.

Do kabinetů vstupují jen pověření žáci za přítomnosti učitele, do sborovny, ředitelny a kanceláře jen tehdy, jsou-li k tomu vyzváni.

· přestávkách se můžeš pohybovat volně po chodbě své třídy,na jiné chodby nebo do jiných pater vstupuj zcela výjimečně a v odůvodněných případech.Dodržují při tom pravidla bezpečnosti a slušného chování.



3. Potřebuješ opustit školu?



Potřebuješ-li z naléhavých důvodů opustit školu,stane se tak jen na základě písemné žádosti rodičů a propustky vystavené třídním učitelem.

Nevolnost hlásíš svému vyučujícímu,v případě nutnosti se obrátíš na kteréhokoliv zaměstnance školy.

Žáky I.stupně přebírají v průběhu vyučování pouze jejich zákonní zástupci.Pokud odchází žáci vyšších ročníků v průběhu vyučování sami,uvede tuto skutečnost jejich zákonný zástupce ve své žádosti.



3. Když skončí vyučování.



Po ukončení vyučování žáci zanechají třídu ve vzorném pořádku,včetně zavřených oken a zhasnutých světel.Při poslední koncové hodině zvednou židličky na lavice.

Služba týdne dbá na čistotu a pořádek,odpovídá za čistě umytou a utřenou tabuli v průběhu vyučování.

Po ukončení dopoledního vyučování odchází všichni žáci v doprovodu učitele k šatnám. Zde si nechají aktovky a pokračují s učitelem ke školní jídelně.Šatnář zamkne šatnu poté co ji opustí žáci, kteří nechodí na oběd a odchází do školní jídelny.Hlásí se u pedagogického dozoru,který zajistí pro něho přednostní výdej obědu.Po obědě šatnář vykonává v době polední přestávky službu v šatně do odchodu posledního žáka ze šatny,kterou poté zamkne.Po ukončení odpoledního vyučování učitel vykonává dozor v šatně do chvíle než žáci opustí školu.Po opuštění školy se žáci nezdržují dále v areálu školy.

Žáci,kteří mají odpolední vyučování,mohou vstoupit do školy 10 minut před jeho začátkem.Po jeho ukončení školu ihned opustí.

Žáci,kteří se nestravují ve školní jídelně,opustí školu ihned po ukončení vyučování.Žáci,kteří obědvají ve školní jídelně,opustí školu ihned po obědě.



4. Nenos do školy věci, které tam nepatří.



Nenosí do školy nepotřebné či drahé věci, neboť škola za jejich ztrátu či poškození nenese odpovědnost.

Nalezené věci se odevzdávají školníkovi, hospodářce, učiteli nebo do ředitelny



5. Chraň svoji školu a své věci.



Udržuj čistotu a pořádek na svém pracovním místě, budově a areálu školy.Přezouvej se, zacházej opatrně s učebnicemi, školními potřebami a pomůckami. Jejich poškození nebo ztrátu hlásí vyučujícímu.

Úklid kolem školy zajišťují třídy dle vyvěšeného plánu úklidu ve vestibulu školy. Nevstupuj do areálu školy se psy nebo jinými zvířaty.

Poškodíš-li svévolně nebo svou nekázní majetek školy, žáků,učitelů nebo jiných osob, zajistí tvoji rodiče nápravu – uvedou věci do původního stavu.

Do tělocvičny a na hřiště vstupuj po přezutí do vhodné sportovní obuvi.Při odchodu ze školy nenechávají nic v šatnách kromě přezůvek.

Nenos do školy bezdůvodně cenné věci,které nepotřebuješ k výuce a větší obnosy peněz.. Cenné věci (mobilní telefony, větší obnosy peněz..ap.) si můžeš uložit u svého učitele nebo v kanceláři školy a při hodinách TV v kabinetu Tv. Pokud cenné věci neuložíš do bezpečí, škola ti je při jejich ztrátě nebude moci uhradit.

Při ztrátě věci ohlas ztrátu okamžitě učiteli, současně také třídnímu učiteli a v kanceláři školy.



6. Když se ti něco ve škole ztratí.



Při ztrátě věci postupují žáci následovně:

a) žák musí ztrátu věci neprodleně oznámit třídnímu učiteli (nepřípustné minulý týden se mi ztratilo…)

b) pokus o dohledání věci

c) žák si vyzvedne tiskopis hlášení pojistné události a čestné prohlášení u zástupce ředitele

d) hlášení pojistné události je vyplněné za žáka, čestné prohlášení za zákonného zástupce žáka

e) oba vyplněné tiskopisy odevzdat zástupci ředitele

f) zástupce zkontroluje úplnost, kopii založí, originál zašle na pojišťovnu

g) vyrozumění o likvidaci škodné události po obdržení zástupce ředitele založí a informuje rodiče žáka



7. Kdy začíná vyučování a kdy máme přestávky .



Přestávky: Sled hodin:

Po 1.hodině 10 minut 1.hodina 08,00 – 08,45

2. 10 2. 08,55 – 09,40

3. 20 3. 09,50 – 10,35

4. 10 4. 10,55 – 11,40

5. 10 5. 11,50 – 12,35

6. 25 6. 12,45 – 13,30

7. 10 7. 13,55 – 14,40

8. 14,50 – 15,35



c) Školní družina a školní klub



O přijímání žáků do ŠD a ŠK rozhoduje ředitel školy. Oddělení ŠD se naplňují do počtu nejvýše 30 žáků



1. Příchody a odchody žáků.



Provoz ŠD a ŠK je ráno od 6,30 do 7,40 hod. a po skončení vyučování do 17.00 hodin.

Žáky ŠD předává učitelka vychovatelce po skončení vyučování a je povinna informovat vychovatelku o jakékoliv změně v rozvrhu. Do školního klubu docházejí žáci sami.

Ze ŠD si přebírají zákonní zástupci děti osobně (mohou uvést i další osoby oprávněné k vyzvednutí) nebo mohou písemně požádat, aby dítě odcházelo ze ŠD samo v určenou hodinu. Děti navštěvující školní klub si odcházejí sami.

Rodiče jsou povinni vyzvednout své dítě nejdéle do 17.00 hodin. V případě, že tak neučiní, vychovatelka zatelefonuje rodičům.

Docházka přihlášených žáků je povinná. Každou nepřítomnost je nutno řádně omluvit.

Docházka žáků školního klubu je nepravidelná, žáci se zapisují do docházkové knihy.

Výjimečně lze uvolnit žáka dříve jen na písemnou žádost, která musí obsahovat datum, hodinu odchodu a podpis. Bez této žádosti nebude žák uvolněn.

Písemná žádost (na celý školní rok) je nutná při uvolňování žáka na mimoškolní aktivity (ZUŠ, kroužky DDM aj.). Za cestu žáka do kroužků, popř. zpět do ŠD a ŠK nenese vychovatelka zodpovědnost.



2. Přihlašování žáků do ŠD.



Do ŠD se žáci 1. ročníku přihlašují písemně při zápisu do 1. třídy a při zápisu do ŠD (1. den školního roku). Žáci 2. a 3. tříd v den následující. Dítě je možně odhlásit kdykoliv během školního roku (písemná žádost rodičů).



3. Má ŠD svůj řád?



Žáci ŠD a ŠK se řídí pravidly vnitřního řádu školy, řádu ŠD a dodržují bezpečnostní předpisy, se kterými byli seznámeni. Chovají se tak, aby neohrozili bezpečnost a zdraví svoje ani svých spolužáků.

Během pobytu ŠD a ŠK venku jsou osobní věci žáků (aktovky, oblečení) uzamčeny v družině nebo ve ŠK.

ŠD a ŠK pravidelně využívá kromě svých prostor i jiné prostory školy – např. knihovnu a dle rozvrhu tělocvičnu , počítačovou učebnu , sportovní areál apod. Za přechody žáků je vždy zodpovědná vychovatelka.

Po dohodě s vychovatelkou se mohou zájmové činnosti ŠD a ŠK zúčastnit i žáci, kteří nejsou přihlášeni k řádné docházce .

Zákonní zástupci žáků jsou seznámeni s řádem ŠD a ŠK při zápisu do ŠD (tj. první školní den). S vychovatelkou řeší vzniklé problémy osobně při vyzvednutí žáka nebo písemnou formou (využijí školní notýsek pro sdělení). Rodiče mohou ŠD a ŠK kdykoliv navštívit, zapojit se s dítětem do činnosti a jsou zváni na významnější akce ŠD.



d) V naší školní jídelně



1. Školní jídelna.



Máš právo na stravování ve školní jídelně, pokud dodržuj řád školní jídelny, máš zaplacené obědy a prokážeš se kartou.

Na oběd odcházíš samostatně nebo v doprovodu učitele.Dodržuj pravidla slušného stolování a pokyny dozírajících učitelů.

Při nevhodném chování můžeš být z jídelny vykázán, nárok na zaplacený oběd však neztrácíš.

Při ztrátě karty nebo jejím zapomenutí rovněž nárok na zaplacený oběd neztrácíš.

Při opakovaném a velmi nevhodném chování ve školní jídelně můžeš na blíže neurčenou dobu ztratit právo na stravování ve školní jídelně.



3. Podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáků a jejich ochrany před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí.



a) Bezpečnost a ochrana zdraví žáků



1. Dbej o svoje zdraví a svoji bezpečnost.



Přezouvej se a dbej na hygienu zvlášť před jídlem a po použití WC. Žáci chodí slušně a čistě oblečeni a upraveni.

Bez svolení učitele nemanipuluj s pomůckami ve třídě a pracovnách, přečti si a dodržuj řád učeben, tělocvičny a školního hřiště.



2. Když jsi mimo budovu školy.



Při přecházení na místa vyučování či jiných akcí mimo budovu školy se řídíš pravidly silničního provozu a pokyny doprovázejících osob. Před takovýmito akcemi doprovázející učitel žáky zvlášť poučí o bezpečnosti.

Pro společné zájezdy tříd, lyžařské kursy, školy v přírodě platí zvláštní bezpečnostní předpisy, se kterými jsou žáci předem seznámeni.

Při pobytu v ubytovacích zařízeních se žáci podřizuješ vnitřnímu řádu tohoto zařízení a dbáš všech pokynů pracovníků tohoto zařízení.



3. Tělocvična, hřiště a odborné pracovny.



Při výuce v tělocvičně, dílnách, na pozemcích, v laboratoři zachovávají žáci specifické bezpečnostní předpisy pro tyto učebny, dané vnitřním řádem odborné učebny. Vyučující daného předmětu jsou povinni s nimi seznámit žáky při první vyučovací hodině školního roku a dodatečně poučit žáky, kteří při první hodině chyběli. O poučení žáků provede učitel záznam do třídní knihy. Řády odborných učeben tvoří přílohu vnitřního řádu školy.



4. Dbej všech poučení svých učitelů – chráníš tím zdraví své a svých spolužáků.



Poučení na počátku školního roku provádí třídní učitel, který žáky seznámí zejména:

a) se školním řádem,

b) se zásadami bezpečného chování ve třídě, na chodbách, schodištích, v šatnách, při odchodu ze školy a příchodu do školy a na veřejných komunikacích,

c) se zákazem přinášet do školy věci, které nesouvisejí s vyučováním,

d) s postupem při úrazech,

e) s nebezpečím vzniku požáru a s postupem v případě požáru.



Poučení na počátku první vyučovací hodiny přichází v úvahu pouze u některých předmětů, zejména fyziky, chemie, tělesné výchovy, pracovního vyučování a podobně, nebo před výukou v laboratořích, jazykových učebnách, školních dílnách či na školních pozemcích. Vyučující seznámí žáky s pravidly bezpečného chování a upozorní je na možné ohrožení života, zdraví či majetku.



Poučení před činnostmi, které se provádí mimo školní budovu. (Jde o takové činnosti, jakými jsou vycházky, výlety, lyžařské výcviky, exkurze, branná cvičení, brigády, plavecké výcviky.) Seznámení se všemi pravidly chování, případnými zákazy apod. a poučení o správném vybavení žáků provede třídní učitel nebo ten, kdo bude nad dětmi vykonávat dohled.



Poučení před prázdninami provádí třídní učitel, který:

a) varuje žáky před škodlivými vlivy alkoholu, kouření, známostmi s neznámými lidmi apod.

b) upozorní je na možné nebezpečí pro život a zdraví v případě nálezu a manipulace s nevybuchlou municí a poučí je, jak se v takové situaci zachovat,

c)informuje o nebezpečí vzniku požáru, o dopravní kázni,

d) varuje před koupáním v místech, která neznají , atp.



5. Když dojde k úrazu.



Každý úraz, poranění či nehodu, k níž dojde během vyučování ve třídě, na chodbě nebo hřišti jsou žáci povinni hlásit ihned svému třídnímu učiteli nebo někomu z vyučujících.



6. Záznam o školním úrazu a Kniha úrazů.



Kniha úrazů je uložena ve sborovně , zodpovídá za ni zástupce ředitele.

V knize úrazů se evidují všechny úrazy žáků, ke kterým došlo při činnostech ve škole nebo na akcích organizovaných školou, a to nejpozději do 24 hodin od okamžiku, kdy se škola o úrazu dozví.

Zápis do knihy úrazů provádí

a) vyučující příslušného předmětu (např. úraz při hodině Tv),

b) učitel konající dozor (např. o přestávkách),

c) vedoucí kurzu (např. při úrazu na lyžařském kurzu),

d) třídní učitel (všechny ostatní případy).

V knize úrazů se uvede

a) pořadové číslo úrazu,

b) jméno, popřípadě jména, příjmení a datum narození zraněného,

c) popis úrazu,

d) popis události, při které k úrazu došlo, včetně údaje o datu a místě události,

e) zda a kým byl úraz ošetřen,

f) podpis zaměstnance právnické osoby vykonávající činnost školy nebo školského zařízení, který provedl zápis do knihy úrazů,

g) další údaje, pokud jsou potřebné k sepsání záznamu o úrazu.

Osobní údaje, které jsou součástí knihy úrazů, mohou být zpracovávány pouze za účelem evidence úrazů, popřípadě jako podklad pro vyhotovení záznamu o úrazu.

Záznam o úrazu

Záznam o úrazu škola vyhotovuje pedagogický pracovník, který provádí zápis do knihy úrazů, ve spolupráci se zástupcem ředitele …, jde-li o

a) úraz, jehož důsledkem byla nepřítomnost, žáka ve škole, nebo

b) smrtelný úraz; smrtelným úrazem se pro účely této vyhlášky rozumí takové poškození zdraví, které způsobilo smrt po úrazu nebo na jehož následky žák zemřel nejpozději do jednoho roku od vzniku úrazu.

Záznam o úrazu se vyhotoví na formuláři, který je k dispozici u zástupce ředitele školy .

Na žádost zákonného zástupce žáka, škola bezodkladně vyhotoví záznam i o úrazu, který není uveden v odstavci 1, tyto případy rozhoduje ředitel školy.

Škola vyhotoví o úrazu, který nezpůsobí nepřítomnost žáka ve škole záznam, pokud je pravděpodobné, že žáku bude poskytnuta náhrada za bolest a ztížení společenského uplatnění způsobené úrazem.

Jedno vyhotovení záznamu o úrazu předá škola zákonnému zástupci.

Hlášení úrazu

O každém úrazu je informován ředitel školy, v případě jeho nepřítomnosti zástupce ředitele školy.

O úrazu žáka podá pedagogický pracovník, který je určen pro vyplňování zápisu do knihy úrazů, bez zbytečného odkladu informaci zákonnému zástupci žáka.

Nasvědčují-li zjištěné skutečnosti tomu, že v souvislosti s úrazem byl spáchán trestný čin nebo přestupek, nebo jedná-li se o smrtelný úraz, podá ředitel školy bez zbytečného odkladu hlášení místně příslušnému útvaru Policie České republiky.

O úrazu podá zástupce ředitele bez zbytečného odkladu hlášení pojišťovně.

Zasílání záznamu o úrazu

Záznam o úrazu zasílá hospodářka školy ve spolupráci se zástupcem ředitele školy za uplynulý kalendářní měsíc, nejpozději do pátého dne následujícího měsíce

a) zřizovateli,

b) zdravotní pojišťovně žáka a

c) příslušnému inspektorátu České školní inspekce.

Záznam o smrtelném úrazu zasílá zástupce ředitele školy do 5 pracovních dnů po podání hlášení

a) zřizovateli,

b) zdravotní pojišťovně žáka,

c) příslušnému inspektorátu České školní inspekce a

d) místně příslušnému útvaru Policie České republiky.



7. Jak postupovat, stane-li se úraz žáka.



· Zjistit poranění, popř. ho konzultovat se zdravotníkem školy.

· Informovat ředitele školy nebo zástupce ředitele školy.

· Zavolat lékařskou službu nebo zajistit doprovod dospělou osobou k lékaři.

· Oznámit skutečnost zákonným zástupcům žáka, požádat je o převzetí dítěte.

· Provést zápis do knihy úrazů popř. vyplnit záznam o úrazu.

· Informovat třídního učitele, není-li pedagogický pracovník sám třídním učitelem



8. Neprodleně nahlas zaměstnanci školy zjištěné závady na osvětlení, elektroinstalaci, vodovodních rozvodech apod.



b) Ochrana před sociálně patologickými jevy



1. Chráníme tvé zdraví a tvůj život



Všichni pedagogičtí pracovníci, zejména školní metodik prevence, průběžně sledují konkrétní podmínky a situaci ve škole z hlediska výskytu sociálně patologických jevů, uplatňují různé formy a metody umožňující včasné zachycení ohrožených žáků.

Školní metodik prevence zajišťuje spolupráci s rodiči v oblasti prevence, informuje je o preventivním programu školy a dalších aktivitách. Školní metodik prevence spolupracuje na základě pověření ředitele školy s dalšími institucemi na sociálně právní ochranu dětí a mládeže.



2. Co uděláš ty a co udělá škola.



Při zjištění tvého ohrožení nebo tvých spolužáků postupujeme následujícím způsobem:

1. Při výskytu šikany postižení žáci nebo svědci tuto skutečnost nahlásí okamžitě školnímu preventistovi nebo výchovnému poradci, učiteli či ředitelství školy.

2. Spolupracujeme při řešení těchto věcí s Policií ČR, dětským lékařem, OPPP a

sociálním odborem OÚ Prahy 8.

3. Při evidentním poškození psychického nebo fyzického zdraví žáka zajistíme jeho vyšetření u dětského lékaře nebo psychologa.Výsledku vyšetření použijeme v dalším konání v této věci.Vždy okamžitě informujeme rodiče.

4. Zjistíš-li, že některý ze žáků, studentů soukromé školy nebo zaměstnanců užívá, přenáší nebo nabízí návykové látky, je tvou povinností neprodleně toto oznámit vedení školy nebo školnímu preventistovi.

5. Při podezření z užívání návykových látek okamžitě kontaktujeme tvoje rodiče, případně další orgány. Při výskytu drogy ve škole, jejím přenášením,nabízením nebo užíváním nebo při zjištění, že jsi pod vlivem drogy nebo alkoholu, okamžitě informujeme policii, lékaře a tvé rodiče.

6. Ukládáme výchovná opatření i za přestupky,kterých se žák dopustí mimo školu a vyučování.

7. Za neomluvené hodiny se snižuje známka z chování a žáci s 10 neomluvenými hodinami jsou nahlášeni na sociální odbor ÚMČ Prahy 8.



Žáci školy mají přísný zákaz nošení, držení, distribuce a zneužívání návykových látek v areálu školy. Porušení tohoto zákazu se bere jako hrubé porušení školního řádu. Ředitel školy využije všech možností daných mu příslušným zákonem včetně možnosti dát podnět k zahájení trestního stíhání osob, které se na porušení tohoto zákazu podílely. Ředitel školy nebo jím pověřený pracovník bude informovat zákonné zástupce žáků, u nichž bylo zjištěno porušení tohoto zákazu, o zjištěních a zároveň je seznámí s možností odborné pomoci.



Projevy šikanování mezi žáky, tj. násilí, omezování osobní svobody, ponižování,diskriminace cizinců,projevy rasismu a pod., kterých by se dopouštěli jednotliví žáci nebo skupiny žáků vůči jiným žákům nebo skupinám (zejména v situacích, kdy jsou takto postiženi žáci mladší a slabší), jsou v prostorách školy a při školních akcích přísně zakázány a jsou považovány za hrubý přestupek proti řádu školy. Podle okolností ředitel školy uváží možnost dalšího postihu žáků, kteří tento zákaz přestoupí, a bude o svých zjištěních informovat jejich zákonné zástupce.



Pedagogičtí pracovníci dbají, aby etická a právní výchova, výchova ke zdravému životnímu stylu a preventivní výchova byla vyučována v souladu se školním vzdělávacím programem.



Pedagogičtí pracovníci jsou povinni v souladu s pracovním řádem vykonávat kvalitní dohled nad žáky o přestávkách, před začátkem vyučování, po jeho skončení i během osobního volna žáků, a to hlavně v prostorách, kde by k sociálně patologickým jevům mohlo docházet.



d) Podmínky zacházení s majetkem školy ze strany žáků



1. Když něco poškodíš.



Žák šetrně zachází se svěřenými učebnicemi, školními potřebami a školním majetkem. Každé svévolné poškození nebo zničení majetku školy, žáků, učitelů či jiných osob hradí v plném rozsahu rodiče žáka, který poškození způsobil.

Každé poškození nebo závadu v učebně nahlas vyučujícímu, třídnímu učiteli, školníkovi nebo hospodářce.

Požaduje-li škola náhradu školdy po žákovi, musí poškození věci vždy prošetřit třídní učitel a zvážit i pedagogickou stránku.



2. Udržuj čistotu a pořádek – nedělej ostudu svým rodičům.



Každý žák odpovídá za čistotu a pořádek svého pracovního místa a nejbližšího okolí.

Před odchodem ze třídy každý žák uklidí své pracovní místo a jeho okolí. Služba odpovídá za čistotu prostoru kolem tabule a za pořádek v celé třídě.



3. Pozor !



Nemanipuluj s elektrickými spotřebiči a vypínači, je to přísně zakázáno! Z bezpečnostních důvodů se žákům zakazuje otevírání oken o přestávkách a sezení na okenních parapetech.

Nemanipuluj s rozvody elektro a plynu v laboratořích, s vybavením odborných pracoven, s uloženými exponáty a modely.



Datum vydání: 11.11.1999 Aktualizace školního řádu byla projednána a schválena na pedagogické radě dne: 21.4. 2005

Ředitel školy: Mgr.Jan Čejka